Ciekawe

Budowa domu energooszczędnego z dofinansowaniem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma dobrą wiadomość dla osób planujących rozpoczęcie budowy domu energooszczędnego lub pasywnego. Przewidywane dopłaty to nawet 50 tysięcy złotych, a to nie koniec korzyści.

 

System energooszczędny

 

Budowa domu w systemie energooszczędnym lub pasywnym jest kosztowniejsza niż tego w tradycyjnej zabudowie. Z tym faktem nikt nie polemizuje, chociaż trudno jednoznacznie wskazać, jak duże są to różnice. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki budowy, która mocno odbiega od tej, która znajduje zastosowanie przy tradycyjnych domach. Wiadomo bowiem, że dom energooszczędny wymaga grubszej warstwy izolacji ścian, a to pociąga za sobą dodatkowe koszta. W domu energooszczędnym nie ma za to standardowej instalacji grzewczej, ani drogiego kotła. Brak także przyłącza gazowego i wielu ścian kominowych.

Co należy brać po uwagę podczas budowy domu energooszczędnego

Decydując się na budowę energooszczędnego domu należy brać pod uwagę długofalowe oszczędności. Zdaniem ekspertów, znacznie niższe koszty eksploatacyjne sprawiają, że już po upływie ok. 5 lat inwestycja zaczyna nam się zwracać. Kolejne lata użytkowania budynków to już czyste oszczędności, o które trudno w przypadku tradycyjnych domów.

 

W celu uzyskania tzw. promesy dofinansowania (obietnicy uzyskania dopłaty), należy przygotować projekt budowlany i wykonawczy, zgodny z wymaganiami programu dopłat. Na tej podstawie wydawana jest decyzja o otrzymaniu wsparcia finansowego w postaci dotacji. To pewnego rodzaju utrudnienie, które w rzeczywistości daje nam pewność, że otrzymaliśmy