Zdrowie i uroda

Dziecko pod opieką osób starszych.

Seniorowie w naszych rodzinach są wartością najwyższą. Doskonale sprawdzają się w roli opiekunów dzieci, dzięki czemu zawsze można na nich liczyć. Przekazywanie dziecka pod tymczasową opiekę osób starszych ma jednak sens tylko wtedy, gdy nie narzucamy się ze swoją wolą i gdy mamy pewność, że starsza osoba znajduje się w pełni władz fizycznych, umysłowych i psychicznych, by bez problemu poświęcać swój czas dla naszej latorośli. Mówimy w tym miejscu nie tylko o wszystkich ukochanych Babciach oraz Dziadkach, ale także wszystkich seniorach z naszego najbliższego otoczenia. Mogą być to sąsiadki, panie wynajmowane do opieki na godziny, ktoś znajomy, u kogo dziecko lubi spędzać czas, ponieważ zawsze jest on dobrze spożytkowany. Mieszkanie pod jednym dachem z seniorem aktywnym jest prawdziwym szczęściem. Młodzi mogą skoncentrować się na pracy, obecność seniora i jego opieka nad dzieckiem sprawia, że w pracy rodzice nie muszą drżeć, co w danej chwili dzieje się z ich dzieckiem. Babcia lub Dziadek na wyciągnięcie ręki ma pełną kontrolę sytuacji, a do tego nierzadko zdarza się jeszcze, że po powrocie z pracy do domu czeka na stole ciepły obiad!

Dziadkowie na wyciągnięcie ręki!

 

Przebywanie najmłodszych członków rodziny pod opieką osób starszych ma same zalety. Dzieci w ten sposób są nie tylko objęte wzorową opieką. Nierzadko od starszych członków swojej rodziny czy też przyjaciół domu mogą dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy, np. jak kiedyś wyglądał świat, czym żyli ludzie kilkadziesiąt lat temu, jakie były kolejne losy poszczególnych członków rodziny czy też wspólnych znajomych. Dziecko w trakcie rozmów z seniorami niejednokrotnie mogło poznawać ważne fakty stanowiące historię nie tylko rodzinnego podwórka, ale także kraju, czy nawet świata. Przecież nikt tak solidnie i dogłębnie nie przekazuje wiedzy, jak  starsze pokolenia! Na pewno każdy z nas może w tej chwili podać za przykład własnego Dziadka lub Babcię. Starszy człowiek w jesieni życia, dopóki siły witalne mu na to pozwalają, lubi się czuć potrzebny.

Codzienność dziecięca pod okiem seniora

 

Może stać się ciągłym odkrywaniem nowych przygód. W czasie, gdy rodzice przebywają w pracy, Babcia lub Dziadek zawsze przyjdzie na czas i odbierze wnuki z przedszkola. Można przy tym liczyć na wstąpienie do cukierni, by przed powrotem do domu kupić coś słodkiego, co umili czas dojścia na miejsce. Dziecko pod opieką starszych może także poszerzać swoje zdolności sensoryczne oraz intelektualne. Bardzo przyjemne może być np. wspólne pieczenie ciasteczek, gdzie dziecko w asyście starszego uczy się rozróżniać kształty foremek, ma kontakt z nowymi materiami, typu ciasto jako materiał plastyczny tuż przed upieczeniem. Nikt tak pięknie jak seniorzy nie czyta bajek. Więź między nimi a dziećmi bywa na tyle silna, iż dzieciaki przed snem nie wyobrażają sobie, by ulubione baśnie czytał im ktoś inny. Głosy rodziców i starszego rodzeństwa często są zbyt młode, by mogły w prawidłowy, emocjonalny i magiczny sposób oddać przedstawianą w książkach historię. To potrafi tylko Babcia, Dziadek, starsza Ciocia lub Wujek.

Nauka odchodzenia

Seniorzy na ostatnim etapie swojego życia pokazują wszystkim pokoleniom swoich najbliższych, w jaki sposób się odchodzi. Kiedyś przychodzi taki moment, że ograniczenia ciała oraz umysłu nie pozwalają już cieszyć się taką aktywnością i przebywaniem z dzieckiem jak wcześniej. Dziecko także wyrastać zaczyna ze swoich nieporadnych i początkowo zarysowanych ról, jest już bardziej świadome, ma więcej umiejętności nabytych i rozwiniętych. Stajemy więc w momencie, gdy role poniekąd się odwracają. Teraz to dziecko może stać się kimś w rodzaju opiekuna seniora, oczywiście, na miarę swoich skromnych możliwości. Od trudniejszych czynności, dbania o zdrowie oraz bezpieczeństwo są już starsi, dorośli członkowie rodziny. Dziecko nauczone szacunku i pomocy dla osób starszych staje się później empatycznym i czułym na potrzeby seniorów człowiekiem. Nie ucieka przed tematem dojrzałości, starości, wiążącej się przecież z postępującym zniedołężnieniem, kłopotami z pamięcią, etc. Symbioza między seniorami a dziećmi to jedna z najpiękniejszych nauk relacji między ludźmi.