Ciekawe

Jak przygotować się do porodu? podstawowe informacje

9 miesięcy ciąży to dla każdej przyszłej mamy szczególny okres. Niestety, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Nieprzewidziane wypadki, komplikacje zdrowotne czy nawet przedwczesny poród – na wizytę w szpitalu warto być przygotowanym odpowiednio wcześniej. Co zrobić, aby poród był łatwiejszy? Jaką szkołę rodzenia wybrać? O czym pamiętać, kompletując wyprawkę?

Kiedy rozpocząć przygotowania do porodu?

To chyba najważniejsze pytanie, jakie stawiają sobie przyszli rodzice. Chyba każda z nas chce się odpowiednio przygotować do tego wyjątkowego dnia. Poród to nie tylko wielkie wydarzenie, ale również spory wysiłek fizyczny i psychiczny. Tak naprawdę, przygotowania do niego warto rozpocząć już na samym początku – z chwilą potwierdzenia ciąży. Nosząc pod sercem dziecko zmuszone jesteśmy do wielu zmian. Ważną kwestią jest „ciążowe menu”. Jedząc za dwoje powinniśmy wykluczyć z codziennej diety wszystko co niezdrowe, nienaturalne i przetworzone. Chociaż w ciąży przyrost wagi jest czymś normalnym, nadmiar kilogramów nie służy ani nam, ani dziecku. Warto słuchać potrzeb naszego organizmu, jednakże obżarstwo nie prowadzi do niczego dobrego.

Czy aktywność fizyczna w ciąży jest bezpieczna?

Nie tylko bezpieczna, ale również wskazana. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Przygotowania do porodu uwzględniają nie tylko sferę psychiczną, ale również fizyczną. Kluczową kwestią jest przygotowanie naszego ciała do – nie ukrywajmy – ciężkich i bolesnych chwil. Najwspanialszy dzień naszego życia jest dla nas równie męczący co kilkunastogodzinny maraton przy 30-stopniowym upale. Aby ciało i organizm były w pełni przygotowane do porodu, a także aby ułatwić przyjście na świat dziecku, nie wolno rezygnować ze spacerów czy nawet dotychczasowych treningów. Oczywiście – wszystko z głową. Jeżeli specjalizujemy się w konkretnej dyscyplinie warto dopytać się o wszystkie kluczowe kwestie lekarza. Jeżeli nie męczą Cię mdłości nic nie stoi na przeszkodzie byś chodziła na jogę dla przyszłych mam czy nawet pływała. Lekki wysiłek fizyczny jest równie ważny co odpowiednia ilość snu – co najmniej osiem godzin na dobę.

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

To akurat indywidualna kwestia. Jeżeli masz czas, a zarazem brakuje Ci wiedzy (np. przy pierwszej ciąży) szkoła rodzenia wydaje się doskonałym rozwiązaniem. W szkole rodzenia dowiesz się jak wygląda poród tradycyjny oraz cesarskie cięcie, o co powinnaś pytać lekarzy będąc już w szpitalu, jak skompletować wyprawkę, a także nauczyć się poprawnych technik oddychania, niezbędnych podczas rodzenia.

 

Jak przygotować się do porodu? Część II – podstawowe informacje

Będąc w pierwszej ciąży wydaje się nam, że dziewięć miesięcy to szmat czasu. Nic bardziej mylnego… Każdy kolejny tydzień mija tak szybko. Nawet nie zauważmy, kiedy przyjdzie ten wymarzony dzień – dzień porodu. Czekanie z przygotowaniami do ostatniego – dziewiątego – miesiąca nie jest najlepszym pomysłem. Urządzenie pokoju dla dziecka to „wierzchołek góry lodowej”. Przyszła mama zmuszona jest pamiętać o tylu ważnych kwestiach. Znacznie lepiej przygotowywać się do narodzin malucha od samego początku – od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o ciąży.

Czy do szkoły rodzenia można zabrać partnera?

W poprzedniej części pisaliśmy o szkole rodzenia. Ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku początkujących mam, które nie posiadają jeszcze doświadczenia związanego z porodem czy dziećmi. Do szkoły rodzenia mogą uczęszczać również mężczyźni. Prawdę mówiąc, rozwiązanie to przyda się znacznie bardziej panom, aniżeli paniom. Poród jest dla mężczyzn sytuacją całkowicie nową. Ich wyobrażenie o procesach, jakie zachodzą w ciele kobiety, jest nierzadko mylne, a i bardzo często mija się z prawdą. W szkole przyszli tatusiowie dowiedzą się jak pomóc partnerce w czasie ciąży, a także podczas rodzenia, a także jak opiekować się noworodkiem.

Co powinno się znaleźć w wyprawce dla dziecka i mamy?

Wyprawka dla niemowlaka to temat dość powszechny. W sklepach możemy znaleźć całe zestawy przyborów, akcesoriów i ubranek dedykowanych maluchowi. Nie zapominajmy jednak, że do szpitala potrzebna jest nie tylko wyprawka dla dziecka, ale również dla mamy. Chodzenie z listą produktów po sklepach sprawia rodzicom sporo radości. Torba do szpitala winna czekać gotowa już na początku trzeciego trymestru. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupów dokonać przez Internet. Co powinno się znaleźć w wyprawce?

Rzeczy dla mamy:

 • Wygodny strój do spania, szlafrok oraz ciepłe skarpetki (najlepiej pluszowe/wełniane);
 • Klapki pod prysznic, artykuły do higieny intymnej oraz komplet ręczników;
 • Poduszka ciążowa ułatwiająca karmienie, a także poprawiająca wygodę podczas leżenia bądź snu;
 • Wkładki laktacyjne oraz żelowe kompresy.

Akcesoria dla dziecka:

 • Komplet ubranek;
 • Pieluszki;
 • Ręcznik z kapturkiem, kosmetyki do kąpieli oraz kosmetyki do pielęgnacji;
 • Rożek i śpiworek;
 • Wanienka do kąpieli;
 • Wózek;
 • Łóżeczko i przewijak;
 • Fotelik samochodowy.

Oczywiście, nie wszystkie akcesoria dla dziecka przydadzą się w szpitalu. Wszystkie jednak są niezbędne w domu, w chwili, gdy maluszek przekroczy próg swojego pokoju.