Technologia

Kino we własnym domu, czyli technologia z najwyższej półki

Z pewnością wiele osób pamięta czasy, kiedy to jeden program telewizyjny n jednym telewizorze oglądało się wraz z sąsiadami, ponieważ stać na taki sprzęt było tylko nielicznych. Czasy te jednak minęły bezpowrotnie. Obecnie technologia telewizyjna posunęła się tak do przodu, iż bez problemu, jeśli oczywiście pozwala na to domowy budżet, można stworzyć własne kino domowe najwyższej klasy. I to w salonie!

Na co można sobie pozwolić?

 

Możliwości jest wiele. Poczynając od przekątnej ekranu, przez jakość dźwięku, aż do stopnia nasycenia koloru. Parametrów, pośród których można przebierać, jest ogrom. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Pojawia się jednak pytanie. Czy lepiej zainwestować w telewizor w tradycyjnej formie, czy może lepiej będzie zakupić projektor. Czasem z pozoru proste i nieskomplikowane sprzęty mogą sprawić więcej radości i być bardziej praktyczne, aniżeli rozwiązania stosowane na co dzień.

Kino we własnym domu

 

Jeżeli naszym planem jest stworzenie kina domowego na wzór sali kinowej, możemy zamówić projektor. Mowa oczywiście o modelach nowoczesnych. Te, które były dostępne kilka, czy kilkanaście lat temu były złej jakości, obraz rozmazywał się, a całość nie prezentowała się przekonująco. Teraz jednak czasy się zmieniły. Przeciętny model waży zaledwie 1,5kg, jest więc naprawdę lekki, mobilny i nie sprawia problemów z przechowywanie. Można więc bez większego problemu przenosić sprzęt i korzystać z niego w dowolnym momencie oraz w dowolnym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o tym, iż najwyższą jakość od razu uzyska się w pomieszczeniu nieoświetlonym.

Projektor metodą na uniwersalną przekątną

 

Kolejnym plusem projektorów jest możliwość ustawienia odpowiedniej przekątnej obrazu. Rzadko przecież zdarza się, by móc zakupić telewizor, który pokryje całą ścianę. Jeśli zatem naszym marzeniem jest stworzenie obrazu na całości, właśnie projektor spełni nasze najśmielsze oczekiwania, nie tylko pod względem cenowym, ale i pod względem jakości oraz elastyczności.

By jednak taki plan zrealizować, należy przygotować odpowiednio ścianę, by nic nie przeszkadzało w wieczornych seansach z rodziną, czy znajomymi. Tutaj pojawiają się dwie opcje. W przypadku pustej ściany wystarczy pomalować ją na biało. Jeśli natomiast nie możemy wygospodarować takiej przestrzeni, wystarczy przymocować do sufitu płachtę białego materiału. Wtedy wystarczy ją opuścić w dowolnym momencie i cieszyć się ulubionym filmem.

Mimo iż sprzęt dobrej jakości kosztuje, to jednak projektor wydaje się na tyle uniwersalnym rozwiązanie iż wato się nad nim porządnie zastanowić.