Biznes Ciekawe

Pieniądze na biznes. Skąd zdobyć dofinansowanie?

Jeżeli jest się właśnie na etapie planowania swojej działalności gospodarczej, a nie ma się osobistych środków na to, by sfinansować swoje przedsięwzięcie, a zarazem ogromne marzenie, warto zastanowić się nad opcją dofinansowania. Obecnie istnieje wiele źródeł, które zarówno pomagają w pozyskaniu funduszy, jak i same je przeznaczają. Opcje są naprawdę różnorodne. Można zarówno postarać się o pożyczkę, jak i skorzystać z dotacji unijnych to jednak nie wszystko, co należy wiedzieć, zanim rozpocznie się poszukiwanie najlepszej opcji dla siebie i swojego biznesu.

Pieniądze unijne – komu przysługują?

 

Jeżeli naszym celem jest pozyskanie dofinansowania z funduszy unijnych, należy wpierw spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim trzeba być osobą fizyczną, która pragnie założyć własną działalność gospodarczą. Istotne jest również, by w tym momencie być już osobą pełnoletnią. To jednak nie koniec. Można także liczyć na dodatkowe pieniądze, jeżeli należy się do grupy rolników, czy emerytów, którzy pragną jeszcze coś zmienić w swoim życiu.

Nie można również zapominać o osobach niepełnosprawnych, bezrobotnych, czy kobietach, które po urlopie macierzyńskim starają się powrócić do zajęć biznesowych. Na pomoc finansową z Unii Europejskiej liczą często również osoby do 25. roku życia, czy osoby po 45. roku życia. Finansowanie tyczy się ponadto osób zamieszkujących na terenach wiejskich.

Programy finansowego wsparcia z Unii Europejskiej

 

W zależności od tego, jaki ma się cel, można uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej na promocję swojego biznesu, jak i również na dalszy rozwój własnej działalności gospodarczej. Mowa tutaj o Programie Kapitał ludzki w działaniu 6.2 oraz 8.1.2.

Formy pomocy z Unii Europejskiej

 

W momencie, gdy zakładamy działalność gospodarczą, możemy postarać się także o mikropożyczkę. W zależności od rozmiaru naszej działalności, możemy uzyskać aż do 50 tysięcy złotych dofinansowania. Istotna informacja to oprocentowanie tejże mikropożyczki. Wynosi ono jedyne 3,8%. Kolejne ułatwienie to możliwość uzyskania tejże pożyczki na znacznie dłuższy okres, niż ma to miejsce zazwyczaj. Co więcej, istnieje opcja zawieszenia spłaty pożyczki do dwunastu miesięcy.

Druga propozycja to dotacja. Tej formy pomocy nie trzeba zwracać. Jeżeli zostanie się zakwalifikowanym do programu, będzie można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych. Mimo wszystko wciąż ta forma jest znacznie bardziej rzadka, aniżeli omawiana wyżej mikropożyczka. Korzystają z niej osoby, które utraciły pracę, bądź są obecnie na bezrobociu.