Zdrowie i uroda

Pierwsza ciąża – strach przed nieznanym

Pierwsza ciąża to nie tylko wielka radość, ale również wielki strach – głównie przed tym co nieznane. Przyszła mama jest pełna lęków i obaw. Jako że w ciąży mogą przydarzyć się różne chwile – również te trudne i emocjonujące – warto już na samym początku rozeznać się w sytuacji. Świadomość tego, co może się stać sprawi, że kobieta podejdzie do stanu, w jakim się znalazła z należytą powagą.

Czy pierwsza ciąża zawsze przynosi radość?

Chociaż pytanie to brzmi infantylnie, prawda jest taka, że ciąża to nie tylko „sielanka”. Będąc w ciąży stajemy się odpowiedzialne za dwa życia. Mając na uwadze dobro naszego dziecka zmuszeni jesteśmy zrezygnować z wielu dotychczasowych rozrywek np. sauny, solarium czy zabiegów kosmetycznych, a nawet z uprawiania sportu. Ciążowe dolegliwości potrafią spędzać sen z powiek. Sam poród może być natomiast bardzo męczący i bolesny. Już na początku ciąży warto przygotować się na każdą możliwą okoliczność.

Złość i euforia w jednym, czyli ciągła huśtawka nastrojów

Euforia i złość, radość i smutek, uśmiech i łzy – huśtawka nastrojów w pierwszym trymestrze ciąży jest czymś całkowicie normalnym. Dowiadując się o ciąży (zwłaszcza nieplanowanej) mogą nam towarzyszyć również inne emocje – poczucie bezradności, rozczarowanie, lęk, utrata wolności etc. Wbrew pozorom są one całkowicie normalne. Każda kobieta musi przyzwyczaić się do nowego stanu.

Strach, strach i jeszcze raz strach

Będąc w pierwszej ciąży odczuwamy strach – boimy się, że nie damy sobie rady, gdy nasze maleństwo przyjdzie na świat. Obawiamy się nie tylko porodu, ale również najprostszych czynności jak mycie czy karmienie dziecka. Nasze odczucia z każdym dniem będą ulegały zmianie. Ciąża trwa dziewięć miesięcy – w tym czasie możemy wiele się nauczyć i przygotować na jakby nie patrzeć rewolucyjną zmianę w naszym życiu.

Moje ciało się zmienia

Czujesz się gruba, wszystko Cię boli, a kręgosłup odmawia posłuszeństwa? Nie martw się: wszystko jest w porządku. Będąc w zaawansowanej ciąży mamy problem z wykonaniem najprostszych czynności. Duży brzuszek sprawia, że zawiązanie butów czy podbiegnięcie do autobusu jest praktycznienie możliwe.

Tylko wiedza może Cię uratować

Będąc w pierwszej ciąży nie zaszkodzi poszerzyć swoją wiedzę. Nikt nie oczekuje od przyszłej mamy, że ta już w pierwszych dniach będzie wiedzieć wszystko i o wszystkim. Przez dziewięć miesięcy warto się dokształcać, tak aby później nie mieć trudności z podstawowymi czynnościami. Po informacje należy sięgać wyłącznie do sprawdzonych źródeł – książek, pism parentingowych bądź rekomendowanych stron WWW.