Ciekawe

Czy podatek katastralny będzie obowiązywał w Polsce?

Właściciele domów, mieszkań i lokali usługowych już dziś zobowiązani są do płacenia podatku od nieruchomości. Aktualnie podatek od nieruchomości wyliczany jest na podstawie powierzchni danego lokalu, jednak wprowadzenie podatku katastralnego oznacza zmianę w obowiązujących przepisach. Co i w jaki sposób może się zmienić?

 

Podatek kastralny

 

Podatek katastralny to jedna z form opodatkowania nieruchomości, którego wysokość warunkowana jest wartością nieruchomości. Zdaniem niektórych specjalistów, takie rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe niż to, z którego obecnie korzystamy. Czy w rzeczywistości tak jest, można polemizować przez dłuższy czas. Wiadomo natomiast, że do podatku katastralnego przymierzano się już w połowie lat 90. XX wieku. Wówczas proponowano wprowadzenie stawek o równowartości 1-2% wartości nieruchomości. Pomysł szybko został zbojkotowany, a tak wysokie stawki określono mianem wywłaszczeniowych. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie stawki na poziomie promili, a nie procentów wartości nieruchomości.

 

Zmiana sposobu opodatkowania nieruchomości to nie tylko zmiany dla właścicieli. Wprowadzenie podatku katastralnego wymaga odpowiedniego przygotowania. Konieczne jest stworzenie katastru, czyli publicznego rejestru danych o gruntach i budynkach (tzw. Zintegrowany System Informacji o Nieruchomości). To jednak wiąże się z kolejnymi inwestycjami. Jak na razie Minister Finansów uspokaja i twierdzi, że podatku katastralnego nikt nie ma zamiaru wprowadzać. Pytanie tylko, przez jak długi czas?