Dom i wnętrze

Suchy basen zamiast mokrego

Coraz powszechniejsze stają się dzisiaj suche baseny. Różnią się one tym od tradycyjnych basenów ogrodowych, że w środku zamiast wody znajdują się kulki. Jest to zabawka dla dzieci, która wydaje się pod wieloma względami znacząco przewyższać tradycyjne baseny.

Małe dziecko a woda

Niewątpliwie, suchy basen jest lepszym rozwiązaniem dla małego, kilkuletniego dziecka, gdyż przecież nie umie ono pływać. W basenie z wodą może więc ono co najwyżej nieco się pochlapać. Niemniej jednak, z pewnością nie daje to dziecku tak wielkiej radości jak zabawa z kulkami. Poruszanie się między nimi, czy siedzenie w miękkich kulkach daje dzieciom wiele radości.

Kwestia zdrowia

Nie bez znaczenia jest na pewno również to, że w basenie z wodą dziecko może się łatwo zaziębić. Jeśli dziecko ma być bezpieczne konieczne jest ogrzanie wody, co czasem jest niemożliwe. Ponadto, niewątpliwie jest to bardzo kosztowne. Poza tym, nawet jeśli dziecko bawi się w basenie z ciepłą wodą, kiedy z niego wychodzi jest mokre i wystarczy, aby zawiał wiatr i może się łatwo zaziębić. Jeśli zamiast basenu z wodą wykorzystuje się suchy basen, nie ma takiego ryzyka.

Suchy basen – dobry w każdym miejscu

Warto również zauważyć, że niestety basenu z wodą nie można postawić w każdym miejscu. Może on stanąć tam, gdzie jest dostęp do wody. Najczęściej odpada więc taras, często również działka. Nie ma raczej mowy o tym, aby basen z wodą postawić w domu, na przykład w pokoju. Suchy basen natomiast może stanąć praktycznie wszędzie. Istotne jest to, że swobodnie można go rozkładać również w pomieszczeniach. Dzięki temu, dziecko może się świetnie bawić również w deszczowe dni, kiedy nie ma warunków do tego, aby mogło wyjść do ogrodu.

Jak wybrać dobry suchy basen?

Przede wszystkim, podczas wyboru suchego basenu trzeba kierować się jakością materiałów, z jakich jest on stworzony. Chodzi o to, aby zarówno konstrukcja basenu, jak i kulki były bezpieczne dla dziecka. Maluchy są bardzo wrażliwe na alergiczne i po prostu niezdrowe materiały.

Ponadto, dobrze jest również zwracać uwagę na to, jak składa się dany suchy basen. Chodzi o to, żeby po złożeniu nie zajmował on zbyt wiele miejsca. Dzięki temu nie ma problemu z jego schowaniem. W przeciwnym razie natomiast, niepotrzebnie zajmuje on miejsce nawet wtedy, kiedy się z niego nie korzysta.

Funkcja suchego basenu

Niewątpliwie, basen ma przede wszystkim zapewnić dziecku zabawę. Niemniej jednak, rozwija również jego zmysł motoryczny, dzięki dużej ilości bodźców, jakie do niego docierają.