Technologia

Systemy LCN – inteligentny dom

Systemy inteligentnych budynków, to innowacyjna technologia ułatwiająca zarządzanie nieruchomościami różnego typu. Chociaż pierwszy projekt systemów LCN (Local Control Network) powstał w latach 90. XX wieku, to dopiero dziś możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem.

 

W przemyśle zdalnie sterowanie poszczególnymi elementami budynku (bramami, oświetleniem, drzwiami itp.) znane i stosowane jest od dawna. To przede wszystkim ogromne udogodnienie, ale i znaczna poprawa warunków bezpieczeństwa w obrębie nadzorowanego budynku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, instalacje stosowane do tej pory w sektorze przemysłowym, dziś z powodzeniem znajdują zastosowanie w prywatnych domach, a nawet mieszkaniach. Co więcej, sterowanie nimi jest wręcz dziecinnie proste.

 

Na czym działają systemy LCN

 

Systemy LCN działają na bazie standardowej instalacji elektrycznej, co zmniejsza koszty inwestycji nawet o 50% w porównaniu do innych systemów automatyki budynków. Aby system mógł sprawnie funkcjonować, potrzebna jest dodatkowa żyła w przewodzie, która łączy urządzenia pracujące w sieci. Sygnał przesyłany jest na wyższych częstotliwościach (120kHz) do tzw. modułu logicznego, który odbiera komunikaty i przekazuje do układu wykonawczego.

Wystarczy

 

Ujmując to nieco bardziej obrazowo. Wystarczy komputer, laptop, tablet lub smartfon z dostępem do Internetu, by móc zarządzać własnym domem z dowolnego miejsca na świecie. Można więc wypoczywać na egzotycznej plaży i uruchomić zraszacze w przydomowym ogrodzie lub włączyć ogrzewanie zanim dotrzemy do domu.