Motoryzacja

Jak utrzymać karoserię samochodu w świetnym stanie?

Zakup samochodu zawsze wiąże się z koniecznością późniejszej dbałości o karoserię. O ile z początku wygląda ona niesamowicie, gdy nowym wozem wyruszamy wprost z salonu, tak później, często już po pierwszej jeździe i przy niekorzystnych warunkach pogodowych traci ona swój blask, pojawia się brud, kurz i błoto. Elegancki kolor karoserii przykuwa uwagę i przyciąga spojrzenia, jednak po jego zabrudzeniu jest wręcz odwrotnie. Co zatem można zrobić, by odświeżyć karoserię?

Odpowiednie kosmetyki

 

Przede wszystkim należy mieć na względzie fakt, iż nie wystarczy jedynie umyć samochodu na myjni, by pięknie i czysto się prezentował. To efekt tylko chwilowy, który nie pozwoli na zachowanie wysokiej klasy jakości naszej karoserii. Należy do celu wyczyszczenia naszego pojazdu stosować tylko przeznaczone do tego kosmetyki, by efekt był długotrwały. Prócz tego należy poświęcić tej czynności swój czas.

Jak myć samochód?

 

Pierwszym etapem jest oczywiście mycie samochodu. Najpierw należy opłukać dokładnie samochód ze wszelkich pozostałości piasku, który mógłby spowodować porysowanie karoserii. Następnie konieczne jest skorzystanie z gąbki i szamponu do mycia karoserii aut. Okrężnymi ruchami umyjemy cały samochód, a spieniona piana pozwoli na szybkie pozbycie się przyschniętego brudu, żywicy oraz owadów.

Suszenie samochodu

 

Gdy samochód zostanie dokładnie umyty, nie wystarczy jedynie pozostawić go do samoistnego wyschnięcia. Jeżeli tak zrobimy, pozostaną na karoserii liczne nieefektywnie prezentujące się smugi. Warto w tym celu zakupić ściereczki z mikrofibry. Nie tylko chłoną one wilgoć w niesamowitym tempie, ale także zapobiegają powstawaniu smug. Tak osuszony samochód będzie gotowy do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu przywrócenie świetności karoserii naszego wozu.

Wosk i polerka

 

Co do woskowania, istnieje kilka interesujących opcji, które warto wypróbować. Jedna z nich jest wosk w płynie, który często dodawany jest również do szamponów samochodowych. Jeszcze inne woski to woski twarde oraz syntetyczne. W zależności od zasobu naszego portfela, możemy zdecydować się na dowolny wosk. Kierujmy się głównie podczas wyboru czasem, jaki należy poświęcić na rozprowadzenie wosku na karoserii naszego pojazdu. Najbardziej trwałe są woski twarde, które potrafią zabezpieczyć nasz samochód nawet na pół orku. Wszystko zależy od produktu oraz od jego producenta. Im lepszy wosk, tym większa wydajność i ochrona karoserii.

Ostatnim elementem ochrony karoserii jest wypolerowanie wosku. Warto robić to z pomocą delikatnej ściereczki do polerki, która zapewni nam niesamowity efekt. Gdy karoseria zacznie przypominać lustro, będzie to oznaczało, iż wykonaliśmy swoją pracę idealnie.