Dom i wnętrze

Wyburzanie ścian w bloku

Przeglądając kolorowe czasopisma o aranżacji wnętrz, coraz częściej można zobaczyć metamorfozy mieszkań, w których zdecydowano się nie tylko na zmianę koloru ścian, ale i ich położenia. I o ile dobudowanie dodatkowych ścianek nie stanowi problemu, tak ich wyburzenie wymaga odpowiedniej zgody zarządcy budynku.

 

Właściciele tzw. mieszkań własnościowych w bloku wielorodzinnym nie mają prawa do swobodnego decydowania o zmianie planów konstrukcyjnych nieruchomości. Każda, nawet najmniejsza zmiana wymaga zgłoszenia tego typu planów do zarządcy (wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej) i otrzymania stosownej zgody. Bez niej, podejmowanie jakichkolwiek działań może zostać uznane za samowolę budowlaną, która w obiektach takich jak bloki nie jest prawnie dozwolona.

 

Wyburzanie ścian działowych

 

Przesuwanie, usuwanie lub częściowe wyburzanie ścian działowych teoretycznie nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji całego budynku. Temat robi się nieco bardziej skomplikowany, gdy decydujemy się na naruszenie ścian nośnych, których jakakolwiek modernizacja może być źródłem zagrożenia dla innych mieszkańców. W tym wypadku konieczna jest konsultacja z inżynierem budowlanym, który przygotowuje odpowiednie plany zmian, w taki sposób, by nie wywierały one negatywnego wpływu na konstrukcję całego budynku. Oczywiście projekt ten musi być przedstawiony zarządowi, który wydaje ostateczne pozwolenie na rozpoczęcie prac remontowych.

 

Wiele osób decyduje się na tego typu zmiany, bez uprzedniego informowania spółdzielni lub wspólnoty o swoich planach. To poważny błąd, który może okazać się bardzo kosztowny.