Turystyka

Wyjazd w góry – co ze sobą zabrać?

Wyjazd w góry w Polsce jest równie popularny, co podróże nad morze. Zazwyczaj osoby, które cenią sobie aktywność fizyczną i lubią w aktywy sposób spędzać swój wolny czas i urlop, odwiedzają góry i cieszy się pięknymi krajobrazami, czystym powietrzem oraz zdobywanymi kolejno szczytami. Niemniej jednak nie można w góry wybrać się bez odpowiedniego przygotowania. To mimo wszystko żywioł natury, w którym panują różne, często bardzo zmienne warunki atmosferyczne, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej w wytrawnych górskich podróżników. Co zatem zabrać ze sobą na wyprawę w góry, by móc z pełną odpowiedzialnością uprawiać turystykę górską?

 

Plecak

 

Pierwsza podstawowa rzecz to oczywiście plecak. Ważne, by był on idealnie dopasowany do naszej sylwetki, a więc nie uwierał, posiadał odpowiednio szerokie pasy oraz nie obciążał zbytnio kręgosłupa, by ze względu na swój niedopasowany kształt powodował ból pleców i całego ciała. To nie służy udanej podróży, może nawet doprowadzić do jej przerwania. Wychodząc w góry, chcemy cieszyć się pięknym widokiem i krajobrazem, a nie zastanawiać się nad tym, jak bardzo niekomfortowo w danej chwili się czujemy. Najlepsze modele plecaków to koszt nawet kilkuset złotych. Jeśli jednak wycieczki górskie mają stanowić niemalże naszą codzienność, nie należy na nim oszczędzać. Będziemy nie tylko zadowoleni z jego pojemności i praktyczności, ale również nie nabawimy się zbędnego i niepotrzebnego bólu w trakcie wyprawy.

Kurtka

 

To też niejednokrotnie wydatek, który może plasować się na wysokości kilkuset złotych. Jeśli jednak naszym celem są wysokie górskie szczyty, nie możemy pozwolić sobie na zwykłe palto, a nawet płaszcz. Trzeba zainwestować w porządną kurtkę przeciwdeszczową, która pozwoli odprowadzać pot na zewnątrz, oddychać naszej skórze dzięki specjalistycznym membranom, a także zapewni nam ciepło w razie zimnego wiatru. Bez względu na pogodę będzie to model kurtki uniwersalnej, a zarazem lekkiej. Nie obciążymy swojej osoby dodatkowym balastem, a zapewnimy sobie wygodną podróż w ukochane góry.

Buty

 

Nigdy nie można zapomnieć o odpowiednim obuwiu. Osoby przemieszczające się w tenisówkach bądź w szpilkach (!) to najgorsze, na co można się zdecydować. Góry są wymagające, a bez odpowiedniego obuwia można bardzo szybko poślizgnąć się, a nawet złamać nogę. Co więcej, właściwie dobrane buty to gwarancja satysfakcji i czerpania korzyści z podróży. Muszą zatem mieć grubą i sztywną podeszwę, a także umocnienie dla kostki. Dzięki profesjonalnemu obuwiu prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy zdecydowanie maleje.