Motoryzacja

Zbliża się zima- przegląd samochodu

Zima zbliża się wielkimi krokami. Ciężko jest przewidywać, czy będzie to kolejna zima stulecia, czy może raczej delikatne przymrozki i chłód. Biorąc pod uwagę zmienność pogody w naszym kraju, można spodziewać się wszystkiego. Niemniej jednak zawsze należy przygotować swój samochód, by był on w pełni sprawny i nie odmówił posłuszeństwa w najbardziej newralgicznych momentach, gdy jest nam najbardziej potrzebny.

Hamulce w samochodzie

To jeden z najważniejszych podzespołów, którego nigdy nie można lekceważyć. Hamulce mają bowiem bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Gdy droga jest mokra lub oblodzona, wtedy należy liczyć się z faktem, iż długość hamowania będzie znacznie dłuższa. Dlatego właśnie tak ważne jest, by sprawdzić przy okazji oprócz swoich hamulców zawieszenie, ale również klocki i tarcze, czy amortyzatory. Te ostatnie wraz z oponami zimowymi mają spory wpływ na bezpieczną jazdę w zimie.
Rozruch samochodu
Czyż nie każdy z nas przynajmniej raz miał problem z odpaleniem samochodu? Zdarza się to dosyć często, dlatego ważne, by w pierwszej kolejności przyjrzeć się akumulatorowi, rozrusznikowi i alternatorowi. Obecnie eksploatacja akumulatorów przewidywana jest na około 5 lat. Po tym czasie najlepiej rozpocząć odkładanie funduszy na nowy model. Aby mieć pewność w temacie stanu naszego obecnego akumulatora, najlepiej jest udać się do specjalisty, który z pomocą odpowiedniego sprzętu dokona jego analizy. Zazwyczaj pomiar odbywa się bezpłatnie w warsztatach samochodowych. W kwestii rozruchu ważny jest także rozrusznik i alternator. Nie może w ich obrębie dochodzić do żadnego wycieku.

Reflektory

Już w jesieni mamy do czynienia z dosyć mocną mgłą, która wpływa na pogorszenie widoczności jezdni, ale już w samej zimie, kiedy dni są krótkie, a ciemność panuje niemalże przez cały czas, należy zadbać o reflektory, by oświetlały drogę, tym samym chroniąc zarówno nas, jak i innych uczestników ruchu przez kolizją, wypadkiem. Sprawdźmy zatem w pierwszej kolejności światła i ich regulację. Warto również pochylić się nieco nad reflektorami i zadbać o ich przejrzystość. Niekiedy wystarczy delikatna polerka, by znowu przywrócić ich blask. Jeżeli natomiast na reflektorze pojawią się pęknięcia, konieczne jest ich całkowite wymienienie. W przeciwnym razie może przedostawać się do nich woda i para, które spowodują zaparowanie świateł, a w najgorszym przypadku nawet spięcie ze względu na układ elektroniki.

Korozja

Nie można dopuścić, by pojawiająca się rdza rozprzestrzeniła się w całym samochodzie. Nawet niewielkie pęcherze po kontakcie z wodą mogą powodować rdzewienie dalszych części pojazdu, które po niedługim czasie nie będą kompletnie do użytku. TO samo dotyczy wszelkiego typu przetarć, rys. Wystarczy kilka miesięcy, a koszt naprawy wzrośnie do niebagatelnych sum, które mogą przewyższać nasze finansowe możliwości i zasobność naszego portfela. Póki jest to tylko kosmetyka, warto zająć się tą kwestią i nie zwlekać. To tylko dobra naszego oraz oczywiście naszego samochodu, który posłuży nam świetnie przez całą zimę, jeśli tylko odpowiednio go do niej przygotujemy.